Program 2024

Monitoring pitne vode je predpisan z Uredbo o pitni vodi (Ur. l. RS., 61/2023) in določili Pravilnika o pitni vodi (Uradni list RS, št. 19/04, 35/04, 26/06, 92/06, 25/09, 74/15, 51/17 in 61/23). Namen monitoringa je preverjanje, ali pitna voda izpolnjuje zahteve Uredbe o pitni vodi ter zlasti zahteve za mejne vrednosti parametrov določene v Prilogi 1. Z izvajanjem monitoringa se zagotovijo informacije o kakovosti in zdravstveni ustreznosti pitne vode. Na podlagi zbranih informacij se opredelijo najprimernejši načini za zmanjševanje tveganja za zdravje ljudi. Izvajalec monitoringa je Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano. Program monitoringa temelji na oceni tveganja, izdelani za vsako oskrbovalno območje. S programom zagotavljamo informacije o pitni vodi, da se dokaže izpolnjevanje zahtev v skladu s predpisi za pitno vodo.

V informacijskem sistemu monitoringa pitne vode (IS MPV) so opredeljena mesta vzorčenja, pogostost vzorčenja, metodologija vzorčenja in predvidena preskušanja. Preskušanja pitne vode se izvajajo na vzorcih, odvzetih na pipah uporabnikov oziroma mestih, kjer se voda uporablja kot pitna voda znotraj oskrbovalnega območja.

Podlage za načrtovanje programa monitoringa pitne vode za leto 2024 so določila Uredbe o pitni vodi. Pri tem se upošteva ugotovitve monitoringa pitne vode iz preteklih obdobij, rezultate notranjega nadzora, rezultate monitoringa podzemne vode in ranljivost vodnega telesa, kjer je vodni vir posameznega oskrbovalnega območja in drugo.

V program monitoringa za leto 2024 je vključenih 1144 oskrbovalnih območij, ki oskrbujejo več kot 49 oseb ali zagotavljajo v povprečju vsaj 10 m3 vode na dan oziroma se na oskrbovalnem območju nahaja javni objekt kot tudi vsi javni vodovodni sistemi, ki oskrbujejo manj kot 50 oseb in zasebne vodovodne sisteme, ki oskrbujejo 50 ali manj oseb in se pitna voda uporablja za preskrbo javnih objektov.

Uredba o pitni vodi določa, da so parametri pitne vode za namen izvajanja monitoringa pitne vode opredeljeni v Prilogi 2 Uredbe o pitni vodi in razdeljeni na skupino A in skupino B. S preskušanji parametrov iz skupine A se zagotavljajo osnovne informacije o pitni vodi, kot so senzorične lastnosti (vonj, okus), električna prevodnost, ki je merilo za mineralizacijo pitne vode, motnost, mikrobiološka varnost, pa tudi informacije o učinkovitosti priprave pitne vode (še zlasti dezinfekcije), kjer se ta uporablja. S preskušanji parametrov skupine B se zagotavljajo dodatne informacije o skladnosti pitne vode za nekatere parametre iz dela B, Priloge I Uredbe o pitni vodi (kovine, policiklični aromatski ogljikovodiki, stranski produkti dezinfekcije, nitrat, nitrit, pesticidi, drugo). Preskušajo se tudi nekateri indikatorski parametri iz dela C, Priloge I Uredbe o pitni vodi, ki niso zajeti v skupini A (celotni organski ogljik, klorid, mangan, aluminij, amonij, natrij, sulfat in železo).

V okviru programa monitoringa pitne vode za leto 2024 je načrtovanih 3422 preskušanj s parametri skupine A. Izvedlo se bo tudi 1375 preskušanj na mikrobiološki parameter Clostridium perfringens na oskrbovalnih območjih, kjer je voda površinskega izvora, oziroma nanjo površinska voda vpliva. Poleg preskušanj s parametri skupine A, je za leto 2024 načrtovanih 402 preskušanj s parametri skupine B. Pri izboru parametrov smo v okviru ocene tveganja upoštevali lokalne razmere za vsak sistem oskrbe s pitno vodo. Parametri tetrakloroeten, trikloroeten in 1,2 – dikloroetan so vključeni na tistih oskrbovalnih območjih, kjer je bilo v letu 2023 ocenjeno tveganje oziroma so bili parametri identificirani v okviru izvajanja notranjega nadzora. Parametri nonilfenol, bisfenol A in perfluorirane spojine (PFOS in PFOA) so izpuščeni, saj v preteklih letih ni bilo ugotovljenih vrednosti, ki bi presegale 30% mejne vrednosti iz Direktive 2020/2184. Benzen, mineralna olja, benzo(a)piren in vsoto policikličnih aromatskih ogljikovodikov bomo preskušali na oskrbovalnemu območju, kjer obstaja utemeljen sum na možnost onesnaženja vodnih virov (npr. kot posledica gašenja požara, izliv nevarnih snovi, ugotovljene prisotnosti v podtalnici ipd). Parametri trihalometani, bromat, klorat in klorit so vključeni v preskušanja le na oskrbovalnih območjih, kjer lahko pride do nastanka stranskih produktov zaradi uporabe dezinfekcijskih sredstev. V letu 2024 se na posameznih oskrbovalnih območjih izvedejo druga preskušanja, za katera se je z oceno tveganja ugotovilo, da so le ta smiselna.. Preskušanja na pesticide se izvedejo tam, kjer se njihova prisotnost lahko pričakuje na podlagi monitoringov preteklih let. Zaradi ugotovljenega pojavljanja v podtalnici smo dodali parameter benzotriazoli (1H- benzotriazol, 4-metil-1H-benzotriazol, 5 metil -1H-benzotriazol in 1 metil-1H- benzotriazol).

V skladu z Uredbo o pitni vodi in 10. členom Pravilnika o pitni vodi, morajo upravljavci vodovodnih sistemov za izpolnjevanje zahtev iz uredbe in pravilnika, izvajati notranji nadzor vzpostavljen na osnovah HACCP sistema, ki omogoča prepoznavanje mikrobioloških, kemičnih in fizikalnih agensov, ki lahko predstavljajo potencialno nevarnost za zdravje ljudi. Na podlagi analize tveganja morajo upravljavci na mestih, kjer se tveganja lahko pojavijo, vzpostaviti stalni nadzor. V programu izvajanja notranjega nadzora mora upravljavec vodovoda v HACCP sistemu določiti mesta vzorčenja, vrsto preskušanja in najmanjšo frekvenco vzorčenja. Izvajanje programa notranjega nadzora nadzira ZIRS.

Program 2023

Program 2022

Program 2021

Program 2020

Program 2019

Program 2018

Program 2017

Program 2016

Program 2015

Program 2014

Program 2013